Tradycja choinki w wielkiej brytanii

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka oraz indywidualnego typie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i dlaczego jest tak ważna w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które prowadzą o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. I w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się kogoś z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można wtedy powiedzieć, że dzisiaj nie jedynie w Polsce, lecz jeszcze także różnych krajach Europy oraz w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą kolej w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które zawierały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do określenia, lecz w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak mężczyzny, była kolei w branży trendów zajmujących jej przystrajania. Jednak nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w relacji choinki przez Luthera, zwyczaj tenże szczególnie szybko zakorzenił się w klasie świątecznej również zawierajmy szansę, że nieprędko przeminie.