Strona firmowa twitter

Ciąża, szczęśliwy poród i późniejsze wychowanie dziecka to najpozytywniejsze momenty życia wszystkiej kobiety. Przyszłe mamy z niecierpliwością oczekują dnia, w jakim usłyszą bicie serca płodu. Jest to dla nich znak, że rozwój dziecka przechodzi w właściwym kierunku oraz także w świetny sposób uświadamia je, iż noszą pod sercem naszego przyszłego, ukochanego potomka. Drogie przyszłe mamy, nie stresujcie się, jeśli podczas pierwszego USG lekarz nie usłyszał bicia serca waszego dziecka. We wczesnych fazach rozwoju płodu zmiany są bardzo mocno, praktycznie z dnia na dobę, i pierwsze bicie serca jest dodatkowe do usłyszenia obecnie w 21 dniu ciąży.

Na startu serce dziecka nie przypomina znanego nam narządu. We wczesnych fazach rozwoju płodu stanowi ostatnie bowiem jedynie swego rodzaju rurka, która pompuje krew. Natomiast około 14 tygodnia ciąży serduszko dziecka będzie na tyle istotne (całe 6 mm), że będzie bogata je ujrzeć w badaniach USG. Niestety, zawsze będzie jednak za malutkie, by ocenić jego prawdziwy rozwój. Aby dobrze ocenić rozwój dziecięcego serca, potrzebne będzie zaczekanie do jakiś 20 tygodnia ciąży, kiedy serduszko nienarodzonego dziecka osiągnie wielkość 20 mm.

Jeśli idzie o usłyszenie bicia serca, będzie ono dodatkowe już około 11 tygodnia ciąży, a jedynie za pomocą specjalnej aparatury, jaka jest w stopniu przetworzyć przepływ krwi na dźwięk. I właściwe bicie serca, przy użyciu stetoskopu, jest możliwe dopiero po przekroczeniu 18 tygodnia ciąży. Warto zaczekać na ostatni składnik – pierwszego bicia serca naszego przyszłego dziecka nie zapomnisz już nigdy.

Przez cały czas ciąży krew płodowa nie dochodziła do płuc maleństwa. Stanowił więc zatem znak dla zwiększającego się organizmu dziecka, że dotąd nie czas na dowolne oddychanie, należy za to skoncentrować się na odpowiednim rozwoju organów. Tak więc, serce dziecka będzie w pełni rozwinięte właśnie w punkcie porodu. Z tego etapu wsłuchiwanie się w bicie serca płodu będzie dopuszczalne w każdej chwili. Wystarczy tylko delikatnie przyłożyć ucho do piersi dziecka.