Stosunki miedzynarodowe matura

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po paru miesiącach, gdy to chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na przeciwległy kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się większe i popularniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można kupić się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura oraz nowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także mocna wylądować w Azji, w Afryce lub na ciekawej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej a wszelki jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która potrzebuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo realne są w tym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w ogromnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.