Przemysl chemiczny na swiecie

W celach przemysłowych, szczególnie tych związanych z branżą chemiczną, elektryczną i gazowniczą, zachodzi ryzyko poważnych wypadków takich jak pożary, wyciek szkodliwych substancji, jakie mogą zrealizować się poważnymi konsekwencjami dla wielu ludzi obiektu, a dodatkowo środowiska. Z wielu statystyk wynika, że największy problem stoi w cieniu odpowiednich systemów zarządzania ryzykiem, i bezpieczeństwo procesowe zależy oczywiście od wydawania tym elementem.

Przy zarządzaniu ryzykiem zaczyna się inne formy, oparte na kalkulacjach prawdopodobieństwa wypadnięcia danych zdarzeń. Są więc metody porównawcze z kolejnymi podobnymi obiektami, przeglądowe i analityczne. Ponadto skutki potencjalnych wypadków również różni się na kategorie, według stopnia stwarzanego zagrożenia. Nie wyróżnia to dokładnie, iż ważna nie mieć pod opiekę zagrożeń o mniejszym stopniu konsekwencji - należy unikać każdej negatywnej ewentualności.

Process safety to bezpieczeństwo procesowe u którego podstawą jest regularnie przeprowadzanie szkoleń załogi, a ludzie odpowiedzialni za samo bezpieczeństwo procesowe winno stanowić pewnymi zawodowcami. Nie dokładnie pomijać tego zakresu przy zakładaniu i dostarczaniu kadry obiektu przemysłowego. Inne elementy również trzeba wziąć pod uwagę. Konserwacje celu w normalnych odstępach czasowych, zapewnienie wystarczającej liczb i jakości sprzętu, stworzenie możliwości eliminacji skutków wypadku (np. gaśnice w charakterze minimalizacji pożaru), drogi ewakuacyjne, to wyłącznie połowa z tego co powinien przebywać pod uwagę rozważny kierownik obiektu. Następstwa zlekceważenia ryzyka powodują najczęściej zamknięcie obiektu na wynik reperkusji prawych i kar, konieczność wypłacenia odszkodowań ludziom i mieszkańcom okolic fabryk którzy ucierpieli może pochłonąć większość finansów poświęconych na końce rozwojowe. Zachowane bezpieczeństwo procesowe i troszczenie o jego pewną jakość powinny wynosić drinki spośród ważniejszych elementów zarządzania każdego obiektu.