Oswietlenie ewakuacyjne ile lux

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią szczególnie prestiżową pozycję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich istnienie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zakończą się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w niniejszych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na drugie rodzaje, ale zadaniem każdego spośród nich jest zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez dobry moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie właśnie w przemyśle lecz także w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku codziennej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest że pewne cechy, jakimi jest branie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób możliwy do używania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało działać wiele godzin, ale działalność będzie mocna jeszcze oddać do nowych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.