Opakowanie prozniowe

Pakowanie próżniowe posiada na celu zapewnienie żywności przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak powietrze, bakterie, czy pleśń, które dodają jej niszczenie. Służą do ostatniego instytucji do pakowania próżniowego.  Urządzenia tego kształtu są używane przez zakłady przetwórstwa spożywczego, kiedy a przez gospodarstwa domowe.

Na rynku jest kilka rodzajów pakowarek próżniowych, które zawierają inne przeznaczenie. Duże zakłady przetwórcze, lub magazyny żywnościowe, wykorzystują maszyny komorowe, które są przystosowane do pakowania dużych ról żywności. Do tego pokroju urządzeń, stosuje się różnej grubości woreczki typu PA/PE. Proces pakowania w urządzeniach komorowych, liczy na daniu opakowanego materiału do wnętrza maszyny, gdzie robiona jest próżnia, po czym następuje zgrzanie folii i hermetyczna komora, zaczyna się samoczynnie. Pakowarki komorowe to jedyny zakup, cena może osiągać nawet do kilkunastu tysięcy, ale ze względu na niski koszt opakowań dla nich określonych, są popularne w używaniu także dużo pożyteczne.
Dla użytku gospodarstw domowych, małej gastronomii, czy małych sklepów kierowane są pakowarki bezkomorowe. Do takich zgrzewarek przeznaczone są worki tzw. moletowane. Są one ważniejsze niż woreczki PA/PE, ale dostarczają do pakowania niewielkich partii żywności i zakup dania do pakowania bezkomorowego jest nieporównywalnie niższy, niż pakowaczki komorowej. Gra tym woreczki moletowane, są w budowie rękawa, to można pakować w nie produkty o niebanalnych kształtach. Proces pakowania stanowi niezmiernie przystępny, polega na zgrzaniu jednej strony folii, daniu produktu, po czym następuje zgrzanie innej części, z jednoczesnym odessaniem powietrza.
Zakłady spożywcze wykorzystują również traysealery, jakie są oddane do próżniowego pakowania towarów na tackach. Jest to perfekcyjne rozwiązanie do pakowania mięsa mielonego, wędlin w plasterkach, czy gotowych dań. Tak opakowany towar, wygląda estetycznie, co bez wątpienia, stanowi kolosalny wpływ na aukcję.
Dzięki maszynom do pakowania próżniowego, można przechowywać żywność kilkakrotnie dłużej niż idą na ostatnie tradycyjne metody.