Odpylanie hal produkcyjnych

Dlaczego trzeba odpylać?
Proces odpylania winien być składany we każdych pomieszczeniach, w których żyje pewne zagrożenie wybuchem pyłu, który jest przechowywany i transportowany. W ciągu odpylania kieruje się specjalne odpylacze, jakie są indywidualnie dobierane i budowane do określonej instalacji. Dobieranie i realizowanie trwa w technologia uwzględniający analizę ryzyka.

Proces odpylania
Odpylanie atex (atex dust extraction) stanowi element całości systemu odpyleniowego. Wyodrębnione są specjalne strefy oraz zabezpieczenia, które tworzą za zadanie zabezpieczać przed przejściem fali uderzeniowej.
Głównym zadaniem odpylania atex jest wykonanie zabezpieczenia przeciwwybuchowego. Dzięki niemu bogata będzie ograniczyć skutki wybuchu do takiego poziomu, który będzie bezpieczny także dla personelu, jak i dla urządzeń i systemów.
Dyrektywa Atex 137 zobowiązuje pracodawców do wykorzystania zabezpieczeń przeciwwybuchowych. W ramach zabezpieczeń używa się m.in tłumienie wybuchu.

Tłumienie wybuchu
Najbardziej funkcjonalna metoda ochrony urządzeń przed skutkami niekontrolowanego początku to styl tłumienia wybuchu. W skład całego organizmu wchodzi butla HRD, centrala sterująca, czujnik ciśnienia oraz czujnik podczerwieni. Układ powinien rozpoznać wybuch w najwcześniejszej fazie. W razie rozpoznania następuje wtrysk środka tłumiącego do środka urządzenia służącego ochronie. Celem wtrysku jest ograniczenie wybuchu. Reakcja pragnie być szybka. Liczona istnieje w tysięcznych częściach sekundy.

Rodzaje odpylaczy
Na rynku prostych jest znacznie innych sposobów odpylaczy, w obecnym zwykle odpylacze workowe, filtry modułowe, odpylacze kartridż owe, odpylacze kasetonowe itp.