Kontrola skarbowa a szara strefa

Rozmiar szarej przestrzenie w Polsce stanowi spory problem. Nasz kraj zmaga się z nim praktycznie od zawsze, z dalekimi skutkami. Jakkolwiek dość dobrze wypadamy na tym miejscu w zderzeniu z różnymi państwami byłego bloku wschodniego, a do dalekiej Europy cały sezon jest daleko dużo.

Uważam, że szarej powierzchni nie zlikwidują działania represyjne, jak kary za brak posiadania kasy fiskalnej posnet revo. Jedynym sposobem jest edukowanie społeczeństwa, a zatem konsekwentne uświadamianie, że gramy w ramach wspólnoty i iż to, co stanowi dla grupy dobre i nam tymże przynosi korzyści. Co dobrze trzeba odzyskać zaufanie wszystkich do państwa – dużo mówi się, zwykle w zbuntowanych przeciwko systemowi środowiskach, że państwo nas okrada. Głoszący tę tezę przedsiębiorcy zdają się nie dostrzegać dużych inwestycji infrastrukturalnych, wskutek których dowcipy o polskich drogach zupełnie straciły na moce. Podobnie politycy prezentujące takie podejście. Nieodpowiedzialne głoszenie populistycznych haseł znajduje się nie z wysokim odzewem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy zauroczeni ich docieraniem nie dziwią się nad tym, co naprawdę rzeczywiście się za nimi zawiera.
Praktyka uczy, że nieuczciwi wobec państwa przedsiębiorcy zawsze znajdą możliwość na to, żeby obejść system. Są tutaj zresztą wsparcie znacznej większości swoich klientów, którzy mimo kampanii społecznych, przechodzących na celu tworzenie nawyków zbierania paragonów, wciąż podatki stosują jako bandycki haracz, i tenże paragon jako niepotrzebny śmieć. Co z obecnego, że rząd zaordynuje wysokie kary za brak bycia kasy fiskalnej, skoro wymaganie tych konsekwencji będzie niemal skuteczne?
Mimo wszystko sprawa nie jest dość aż tak zła, kiedy można by na zasadzie powyższych konstatacji sądzić. Zaufanie Polaków do małżeństwa oraz do siebie nawzajem rośnie – proces ten wynika powoli i nieregularnie, jednak biorąc pod opiekę ostatnie dwadzieścia sześć lat, szkoła jest zwykła. Myślę, że wraz z biegiem finansowym i psychicznym kraju coraz mniej typów będzie przyznawało się rządzą krótkoterminowych zysków, i jeszcze dobrze – elementarną uczciwością. Nawet jeśli sprowadzają się tąpnięcia, jak ta zmiana władzy, nie zmienia to faktu, że stanowimy mądry, choć ciężko doświadczony naród i nie zniszczymy tego, co zrobili po roku 1989. I że Nasza wciąż będzie przy Europy niż Rosji.