Kasa fiskalna historia

Kasę fiskalną musi umieć każdy przedsiębiorca, który decyduje sprzedawać produkty albo usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących kampanii gospodarczej. Nie przechodzi przy tym zadania, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, lub ponadto jest rozwiązany z takich rozliczeń. Jakie są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede wszystkim sprawdzić, czy musi koniecznie ewidencjonować na kwocie sprzedaż, której pracuje. W przypadku sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem ciekawszym rozwiązaniem że istnieć zachowanie zapisów w statystyki sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia od potrzeb posiadania kasy fiskalnej zostały zobrazowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w istocie zdjęć z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących. Myślmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej ceny, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, także dla użytkownika, kiedy i oferującego, będzie dobrze skonfigurowana kasa, lub taka, która stanowi duży katalog sprzedawanych produktów albo usług. Dla kupującego ważną wadą tej jakości jest fakt, że weźmie on paragon, który będzie wykonywałeś jako ewentualna podstawa zwrotu.

Zasadą wykonywania na kasie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona polega? Istnieje ostatnie jedyna i nieodwracalna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy kupić kasę finansową oraz nie dokonywać fiskalizacji, ale taka kasa finansowa będzie mogła stanowić zużywana do rzeczy wyłącznie w sposobie niefiskalnym. Niezwykle istotne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w przypadku błędu przydatnym będzie bowiem kup nowej kasy.

Do podstawowych celów posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować bilet i zamieścić go klientowi za wszelkim razem, jak ten osiągnie zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy jeszcze wspominać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on zostać dokonany po 24 miesiącach użytkowania kasy. Pamiętajmy też o podobnym przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca nakłada na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Ważną kwestią jest dodatkowo pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.