Gniazdo z uziemieniem

Uziemienia elektrostatyczne są niezwykle ważnym składnikiem w przemyśle i transporcie łatwopalnych gazów także różnych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny skupia się w otoczeniu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w pełnej Europie przychodzi do ponad 400 wypadków spowodowanych właśnie tymi wydarzeniami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to wcale realne niebezpieczeństwo, którego osobę jest każdy zdrowo myślący człowiek oraz manager w branży.

Tutaj z uwagą przychodzą nam mechanizmy oraz sposoby uziemień elektrostatycznych. Ich leczenie w wartości tworzy się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym procesem do momentu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na placu istnieje wielka liczba ich rodzajów - kleszczowe, przykręcane śrubami, łączone w samej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają ponadto na monitorowanie uziemienia w czasie rzeczywistym. W związaniu z różnymi urządzeniami mogą nie doprowadzać do dozowania towaru czy pracy nad nim w wypadku zaistnienia problemów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką ofertę, zamykając zawór czy wlew, co stanowi cenne w wypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego rodzaju rozwiązania często rzuca się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość powszechnym problemem stosowania zacisków na urządzeniach czyniących z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest niemożliwy do pełnego ograniczenia proces płacenia się powierzchni materiałem. Potrafi zatem przygotować warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Mówi wówczas nie tylko urządzeń, ale też pojemników i zbiorników oddanych do przechowywania w/w materiałów.